Mussolini i Hitler. Dwa oblicza faszyzmu.

24. lutego uczniowie klas rozszerzenia z historii i wiedzy o społeczeństwie  mieli możliwość udziału w spotkaniu w ramach Wykładów Otwartych online.  Wykład "Dyktatury europejskie XX wieku" poprowadził prof. dr hab. Bogdan Koszel,  znany ekspert w tej dziedzinie.Dyktatury, termin odnoszący się do starożytnego Rzymu, swoją "karierę" zrobił w XX wieku, kiedy po władzę sięgnął Mussolini, Hitler, Salazar, Pol Pot czy Pinochet.  Dzisiejszy wykład był więc  obowiązkową pozycją w poznaniu mechanizmów władzy, procedur i zasad dyktatur, roli propagandy  a przede wszystkim umiejętnościom osobowym jednostek. W czasie wykładu, prof. Koszel zaproponował  słuchaczom, dla szerszego  poznania omawianego zagadnienia,  zobaczenie filmów  z 1973 F. Felliniego "Amarcourd"  czy "Upadek" O. Hirschbiegela. Do czego też Was zachęcam. Na pewno, dzisiejszy wykład online, był  kolejną cenną lekcją historii XX wieku.

Edyta Barnaś/Nauczyciel historii