30.05.2020

Lekcja Europejska

 

Po raz kolejny, tym razem jednak drogą online, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcjach przygotowanych przez konsultantów Zespołu ds. Informacji o Funduszach Europejskich w Krakowie. 

W pierwszej części zajęć mieliśmy możliwość dowiedzieć się o tym jak działa samorząd województwa, o historii integracji europejskiej oraz o Funduszach Europejskich.
Polska jest obecnie największym beneficjentem pomocy unijnej. W latach 2014-2020 Unia Europejska przeznaczyła dla naszego kraju 82,5 mld euro. różnymi programami. Dzięki Funduszom Europejskim Małopolska, Kraków wciąż się rozwija, podnosi się standard życia mieszkańców.
„Unia Europejska, jako organizacja międzynarodowa, dysponuje własnym budżetem, z którego finansowane są działania mające na celu rozwiązywanie wspólnych problemów. Dzięki jednemu budżetowi sprostanie wyzwaniom jest tańsze i skuteczniejsze niż gdyby każde państwo członkowskie miało stawiać im czoła samemu. W ten sposób od ponad 40 lat Unia realizuje aktywną politykę rozwoju regionalnego, zwaną też polityką spójności lub polityką strukturalną.”(Portal Funduszy Europejskich).
Po krótkiej historii UE , mieliśmy możliwość wziąć udział w quizie, który miał sprawdzić naszą znajomość największych, ukończonych projektów unijnych- w naszym województwie.
Pojawiły się między innymi:
* Opera Krakowska,
*Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie po rewaloryzacji
*Muzeum Armii Krajowej -adaptacja budynku przy ul.Wita Stwosza w Krakowie
* Kładki pieszo-rowerowa przez Wisłę „Kazimierz-Podgórze” na odcinku pomiędzy mostami Piłsudskiego i Powstańców Śląskich
*Centrum Kongresowe , znane potocznie jako ICE
*markowy produkt turystyki górskiej "Zielone schroniska"- m.in. Turbacz
Udało się nam wykazać znajomością większości inwestycji. Brawo my!
Na pewno „ Lekcja europejska” była kolejnym krokiem zrozumienia funkcjonowania UE i Funduszy Europejskich. Dla eurosceptyków, była to lekcja wskazania mocnych stron przynależności Polski do struktur UE , rozwiania myślenia o protekcjonistycznych działaniach państw członkowskich .


E.B, W.M