01.03.2014

 Ostatnie spotkanie młodzieży, w ramach Comeniusa, w Bułgarii

    Po raz kolejny uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Krościenku uczestniczyli w zagranicznej wizycie programu Comenius,  realizowanego  w ramach projektu "Globalizacja w życiu codziennym". Tym razem, wraz z kolegami z Niemiec i Włoch, gościliśmy w ostatnim tygodniu marca w bułgarskim mieście Ruse, tuż przy granicy z Rumunią. Gospodarzami spotkania byli uczniowie jedynej w Bułgarii szkoły z wykładowym językiem niemieckim – Deutsche Schule.

W trakcie wizyty realizowane były kolejne zagadnienia związane z globalizacją, szczególnie dotyczące globalizacji w kuchni oraz historii telefonu i komunikacji. Ponadto realizowaliśmy tematy związane z  historią Polski, Niemiec i Bułgarii, po przemianach  w 1989 roku.  Uczniowie z Polski przygotowali prezentację dotycząca przemian w naszym kraju, po upadku komunizmu. Niemcy skupili się na upadku Muru Berlińskiego. Uczniowie z Włoch zaprezentowali zmiany, do jakich doszło w regionie Gemona  del Friuli, po tragicznym trzęsieniu ziemi w roku 1976.

    W ramach zajęć zatytułowanych "Multikulti  in der Küche"  każda grupa ugotowała jedną z charakterystycznych dla swojego regionu potraw. Trzeba przyznać, że  bigos, ugotowany przez uczniów i nauczycieli z Polski,  zrobił wielką furorę.  Włosi upiekli pizzę, Bułgarzy musakę a Niemcy przygotowali hamburskie śniadanie "Strammer  Max". Wszystkie dania zostały sfotografowane i dzięki temu powstały cztery fotoksiążki kucharskie z potrawami z każdego kraju. Mieliśmy też okazję przypomnieć sobie, jak kiedyś wyglądały telefony i w jakim kierunku nastąpił rozwój telekomunikacji w naszych krajach. Jedno z zadań polegało na napisaniu krótkiej historyjki o wpływie telefonu na nasze życie.

    Uczniowie dużo  czasu spędzili  razem, szlifując język niemiecki i angielski.  Na wspólnej dyskotece bawili się w rytmie przebojów z poszczególnych krajów.  Rywalizowali ze sobą na kręgielni a także jeden dzień spędzili nad Morzem Czarnym w słynnej miejscowości Warna, która przywitała wszystkich piękną pogodą  i łagodną morską bryzą.

    Tygodniowy pobyt w Bułgarii był ostatnim spotkaniem w tym projekcie. Wcześniejsze wizyty odbywały się:  w Polsce (Krościenko n. D. – wrzesień 2013), we Włoszech (Gemona del Friuli – listopad 2013) oraz w Niemczech (Hamburg – luty 2014). W projekcie uczestniczyło 82 uczniów i 16 nauczycieli.  Korzyści z udziału w Comeniusie są wielorakie, oprócz pogłębienia znajomości języka niemieckiego i angielskiego nasi licealiści mieli możność uczestniczenia w różnych przejawach życia swoich zagranicznych rówieśników oraz poznali w sposób różnorodny i wszechstronny zjawisko globalizacji, z którym spotykamy się w codziennym życiu. Nie do przecenienia są także zawiązane przyjaźnie, które, mamy nadzieję, rozwiną się i przetrwają próbę czasu.

Koordynator projektu Elżbieta Wójcik

Fotorelacja.