3.03.2020

Podsumowanie projektu „ Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski”

W sobotę, 29 lutego 2020 roku, Fundacja „Mapa Pasji” wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łącku zaprosili na seminarium naukowe, dotyczące promocji góralskiego folkloru. Przybyli na nie liczni twórcy ludowi oraz wolontariusze biorący udział w projekcie „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” wraz ze swoimi opiekunami. Nie mogło tam oczywiście zabraknąć reprezentantów naszego liceum.

Seminarium otworzyli wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Józef Strączek. Efekty pracy wolontariuszy zaangażowanych w projekt „ Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” przedstawiła Prezes Fundacji „Mapa Pasji”, Pani Anna Jarzębska. Działania prowadzone przez młodzież trwały dwa lata. W tym czasie poznawali oni dziedzictwo swoich regionów, rozmawiając z lokalnymi twórcami. Efekt pracy wolontariuszy, to około siedemdziesiąt filmów i fotoreportaży, oraz około osiemdziesiąt reportaży i wywiadów na temat dziedzictwa kulturowego południowej Małopolski. Krzysztof Florys opowiedział natomiast o projekcie turystyczno- edukacyjnym- Questach, Wyprawach Odkrywców. Są to wycieczki w poszukiwaniu „skarbu” po najciekawszych miejscach w poszczególnych miejscowościach. W ramach projektu ma powstać łącznie pięćdziesiąt takich wypraw. Będą one dostępne w aplikacji mobilnej oraz na portalu „Skarby Górali”. Wyniki badan naukowych na temat górali łąckich przedstawił dr Łukasz Sochacki z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie konferencji miała miejsce promocja książki „ Skarby górali. Poznaj górala spoza Podhala” , w której znalazły się najciekawsze prace wolontariuszy. W tym gronie są oczywiście artykuły oraz fotografie wykonane przez uczniów i absolwentów naszego LO: Gabrysię Kacik, Weronikę Marciszewską oraz Weronikę Błażusiak. Na zakończenie seminarium odbył się panel dyskusyjny, w trakcie którego zaproszeni goście próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak wykorzystać twórczość ludową oraz produkt regionalny do promocji południowej Małopolski. W trakcie trwania seminarium można było podziwiać prace twórców ludowych.

Weronika Błażusiak