4.02.2020

„Prawo w Praktyce”

20. stycznia 2020 roku po wizycie w zakładzie karnym w Nowym Sączu udaliśmy się na rozprawę sądową, którą sami poprowadziliśmy. Była to akcja końcowa projektu „Prawo w Praktyce” który realizowaliśmy od 3 października do 20 stycznia. Zanim całość mogła się rozpocząć konieczne było podzielnie ról. Każdy z uczniów klasy 1b wybrał odpowiadającą mu pozycje. Na rozprawie w role sekretarza wcieliła się Agata Wójcik, a całości poprowadziła Patrycja Zygmuntowicz razem z dwójką ławników: Sandrą Gromalą oraz Konstancją Plewą. Całość toczyła się wokół sytuacji oskarżonego Dawida Ligasa, który po zażyciu dopalaczy wparował do sklepu z nożem w ręce i groził właścicielce sklepu Klaudii Komorek oraz ugodził 3 razy jej brata Mateusza Kozielca. Oskarżała go Pani prokurator Olga Kowalska wraz z pełnomocnikiem poszkodowanych Pawłem Waligórą. Zarzutów postawionych oskarżonemu broniła, w roli adwokata Amelia Palica. Rozprawa zaczęła się od przesłuchania oskarżanego który powiedział bardzo mało. Dalej występowali świadkowie: Julia Zachwieja, Kacper Jagieła, który pełnił również role fotografa, Monika Knutelska, Paulina Mikołajczyk, Julia Chryczyk oraz nasza wychowawczyni Katarzyna Myśliwiec. Po porady zwracaliśmy się do biegłych: lekarza - Małgorzaty Polaczyk, toksykologa - Natalii Chryczyk oraz psychologa Zuzanny Zachwieji. Niestety podczas przesłuchania biegły lekarz przedstawił swoją opinie i wrócił na miejsce ku wielkiemu zdziwieniu wszystkich obecnych. Po tym nastąpiła pięciu minutowa przerwa która była dla większości chwila wytchnienia. Po niej odbyły się mowy końcowe Pani Prokurator, Pana Pełnomocnika oraz długa przemowa Pani Adwokat. Po tych mowach nastąpiła dłuższa przerwa podczas której sąd naradzał się nad wyrokiem a reszta odpoczywała, rozbawiała oraz robiła zdjęcia. Sąd wydał wyrok w wysokości 2 lat pozbawienia wolność w zawieszaniu do 5 oraz grzywnę. Na tym skończyła się rozprawa po której wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat od Pana Prezesa Sądu. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z głównym sędzią oraz panem Jackiem Gackiem, który nas do tego przygotowywał. Projekt był dla nas wielka przygodą ale również nauką.Serdeczne podziękowania dla Naszego Przyjaciela Liceum – Pana Jacka Gacka.

Amelia Palica