24.02.2019

IV Rajd Turystyczno – Historyczny na Przysłop „Śladami Partyzantów” – 22. 02. 2019

 Piątkowy poranek przyniósł załamanie pogody. Godzina 6 rano - rzęsisty deszcz, 7 – 8.30 intensywne opady śniegu i do tego porywisty wiatr. Jednak jesteśmy dobrej myśli i wierzymy w prognozy pogody. Nie zawiedliśmy się – godzina 9, wszystko ustało. Prószy delikatny śnieg, temperatura w okolicy -2 stopni. Idealne warunki na ZIMOWY rajd. Na start na Placu Dietla przybyli już uczestnicy: ze Szkoły Podstawowej w Jazowsku, Zespołu Szkół w Łącku, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ochotnicy Dolnej, Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Górnej, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tylmanowej, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Szczawnicy, Szkoły Podstawowej w Szlachtowej i oczywiście naszego Liceum. W sumie około 150 uczestników wraz z opieką. Po krótkim rozpoczęciu i wojskowej odprawie zespoły, z kilkominutowymi odstępami,  wyruszają na trasę rajdu. Na trasie uczestnicy muszą przejść 5 punktów zadaniowych i wykazać się wiedzą historyczną oraz sprawnością fizyczną. Rekonstruktorzy z dwóch grup „Błyskawica” i „Żandarmeria” (odwiedźcie ich na Facebooku), przygotowali istnie partyzanckie zadania, Nie pomogły błagania – zadania trzeba było wykonać. Jedynie przekupstwo okazało się dobrym sposobem, szczególnie gdy używa się tak dobrych ciasteczek własnej (Pani opiekunki z Jazowska) roboty. Wszystkie grupy poradziły sobie doskonale z zadaniami. Zmęczeni, trochę zmarznięci, ale w dobrych nastrojach wszyscy uczestnicy docierają na Przysłop. Tam przy „watrze” w szałasie czeka już partyzancka strawa. Na szczycie jak zwykle zimno i wiatr, który daje się we znaki. Czekanie na poszczególne grupy trochę się przedłuża. Jednak dla pocieszenia wspomnę, że było o wiele krócej niż rok temu, a co najważniejsze, o wiele cieplej (w tym miejscu pozwolę sobie na małą dygresję – jak mówi klasyk „Pani kierowniczko ja to wszystko rozumiem. Ja rozumiem, że jest wam zimno, ale jak jest zima to musi być zimno. Tak? Pani kierowniczko takie jest odwieczne prawo natury” – „Miś” oraz druga, bardzo popularna ostatnio „Zimą musi być bardzo dużo tego białego…”). A tak poważnie, zimno jest tym, którzy są nieodpowiednio ubrani, przygotowani do takiej imprezy. Po odpoczynku i posileniu się, pora na ważne i poważne wydarzenia – apel pamięci, modlitwa za poległych i oczywiście hymn. Oficjalna część kończy się podziękowaniami i rozejściem się grup. Grupy z Jazowska i Łącka ruszają  w swoją stronę, a my pozostali już szybko i bez wysiłku maszerujemy do Czardy na oficjalne zakończenie IV Rajdu Turystyczno – Historycznego na Przysłop „Śladami Partyzantów”.

W Czardzie na uczestników czekały ciepłe napoje i oczywiście posiłek regeneracyjny. Organizatorzy - Anna Szczepaniak  z SP2 Szczawnica, Robert Dębski z „Żeromskiego” w Krościenku, Marek Misztal z PTTK Szczawnica oraz Patroni Rajdu, ze Starostwa Powiatowego w Nowym Targu – Wicestarosta Bogusław Waksmundzki, z Urzędu Miasta i Gminy  Szczawnica - Wiceburmistrz Grzegorz Czaja, wręczyli wszystkim uczestnikom i opiekunom dyplomy, historyczne książki oraz pamiątkowe znaczki uczestnictwa w rajdzie. Wszyscy uczestnicy zasłużyli też na podziękowania  i gratulacje za pielęgnowanie pamięci o historii Polski, ale również pielęgnowanie naszej historii lokalnej.

Na koniec serdeczne podziękowania dla:

Starostwa Powiatowego w Nowym Targu – Wicestarosty Bogusława Waksmundzkiego za patronat   i nagrody dla uczestników,

Miasta i Gminy Szczawnica – Burmistrzowi Grzegorzowi Niezgodzie za patronat i nagrody dla uczestników,

Grupom rekonstrukcyjnym „Błyskawica” i „Żandarmeria” za pomoc przy organizacji,

Grupie Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica za możliwość skorzystania z pijalni wód jako bazy wypadowej,

GOPR Szczawnica za zabezpieczanie Rajdu.

Dyrektorów uczestniczących szkół, które były po raz pierwszy i tych weteranów, za przyjęcie zaproszenia i podjęcie wyzwania.

Współorganizatorów: Szkoły Podstawowej Nr 2 w Szczawnicy, PTTK w Szczawnicy.

A największe wyrazy uznania i podziękowania dla wszystkich UCZESTNIKÓW.

Zapraszamy na kolejną edycję już za rok dla Pamięci, dla wiedzy i dobrej zabawy.

                                                      

                                                                                                                                             „Żeromski”

Fotorelacja