Uczniowie na sali rozpraw

28.11.2018

Prawo w praktyce

  23 listopada 2018 r. nasza klasa (1b) z opiekunem, Panem dyrektorem Robertem Dębskim, udała się do Nowego Sącza w ramach projektu Prawo w praktyce, który realizowaliśmy pod kierunkiem Sędziego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Panem Jackiem Gackiem.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zakładu Karnego. Po więzieniu oprowadzał nas bardzo miły wychowawca więźniów, który przybliżył nam sytuację, jaka panuje w więzieniu. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają cele, kaplica, sale widzeń, świetlice, w których więźniowie mogą spędzać czas (oczywiście pod opieką). Osobiście uważam, że to miejsce, które zobaczyliśmy, zmusza do zastanowienia nad losem więźniów i pewnie zgodzi się z tym cała moja klasa i osoby, które odwiedziły już to miejsce.
Kolejnym punktem wycieczki był Sąd Okręgowy, w którym mieliśmy okazję przeprowadzić naszą pierwszą rozprawę sądową .W rolę sędziego wcieliła się nasza koleżanka Marzena Rajczak, sekretarzem była Klaudia Jankowska, sędzią zawodowym Wiktoria Wąchała, a ławnikami Barbara Mikowska, Karolina Sas oraz Amelia Kundziarz. Przy ławie oskarżonych siedział Szymon Plewa wraz ze swoim obrońcą Gabrielą Wolską. Natomiast miejsce dla pokrzywdzonych zajmowała Małgorzata Knutelska i jej prokurator Anna Śledź oraz doradca Karolina Kacwin . Sprawa dotyczyła morderstwa pana Andrzeja, brata pokrzywdzonej, bardzo ważną rolę podczas rozprawy odgrywali świadkowie, czyli Roksana Pawlikowska, Sylwia Jankowska, Małgorzata Mędoń, Oliwia Jankowska, Aleksandra Żołądek, Damian Kazimierczak, a także Pan dyrektor Robert Dębski, a w rolę dziennikarza wcielił się Mateusz Zaporski. Nad całą rozprawą czuwał Pan Jacek Gacek, który jak już wcześniej wspomnieliśmy przygotował nas do wybranych ról, więc złożyliśmy podziękowania na jego ręce. Wyjazd bardzo nam się podobał, miał ogromne walory wychowawcze.


Karolina Kacwin i Szymon Plewa

Fotorelacja