16.10.2018

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.”
Wisława Szymborska

Cmentarz żydowski w Krościenku n.D. powstał dzięki osobistemu zaangażowaniu i wysiłkowi wielu osób. Inicjatorem tych działań był Pan Dariusz Popiela, sądecki kajakarz, olimpijczyk, który udowodnił, że dzięki wielkiej determinacji można zrealizować marzenia i przywrócić pamięć o tych, o których zapomniano ponad 70 lat temu. Pamięć o żydowskich mieszkańcach Krościenka, Szczawnicy i Ochotnicy, zamordowanych i pogrzebanych w zbiorowych mogiłach w 1942 roku. Patronat nad tym miejscem pamięci objęli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n.D. 12 października, w obecności młodzieży, nauczycieli, Pana Dariusza Popieli oraz Pana Jakuba Dydy, odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy informującej o patronacie. Wcześniej młodzież licealna zadbała  o czystość cmentarza, porządkując strefę wokół pomnika, usuwając chwasty i liście. Podczas uroczystości Pan Dariusz Popiela podziękował młodzieży za pamięć o tym miejscu i zaapelował, by nigdy nie zatrzymywali się na drodze realizacji swoich marzeń, bo tylko wtedy osiągną upragniony cel, czego dowodem jest ten kirkut.

256 – to nie liczba pomordowanych, których szczątki spoczywają na krościeńskim cmentarzu, 256 – to dwieście pięćdziesiąt sześć imion i nazwisk, które zostały wydobyte z otchłani niepamięci, by odtąd wiecznie trwać w pamięci naszej, naszych dzieci i kolejnych pokoleń. Jeżeli chcesz pamiętać – zapal znicz 1 listopada także tutaj, na krościeńskim kirkucie.

Elżbieta Wójcik

Relacja oczami uczniów

W piątek uczniowie kl. II b, wspólnie z Dyrekcją szkoły, uczestniczyli w uroczystym przekazaniu naszemu Liceum oraz Szkole Podstawowej Nr 2 im Jana Pawła II patronatu nad cmentarzem żydowskim w Krościenku. Główny organizator przedsięwzięcia, Pan Dariusz Popiela, podziękował nam oraz Dyrektorowi za zaangażowanie w projekt. Prosił również, aby pamięć o dawnych mieszkańcach Krościenka była wiecznie żywa. Temu właśnie ma służyć patronat nad kirkutem. Realizacja projektu „Ludzie, nie liczby” rozpoczęła się w kwietniu, gdy byliśmy razem ze Szkołą Podstawową Nr 2 w Krościenku w Obozie Zagłady w Bełżcu. Właśnie wtedy większość z nas, po raz pierwszy, zetknęła się z tą tematyką. Zwieńczeniem naszych działań było odsłonięcie Pomnika Pamięci Zamordowanych Żydów na Kirkucie w Krościenku. Po przekazaniu udzieliliśmy Telewizji Kraków wywiadu, w którym opowiadaliśmy o działaniach związanych z tym projektem. Po uroczystości na cmentarzu, w Liceum odbyła się prelekcja dla klas I, w trakcie której Pan Popiela przybliżył im historię Żydów mieszkających dawniej w Krościenku.

Weronika Błażusiak

  

Fotorelacja