12.07.2018

SKARBY GÓRALI - POZNAJ GÓRALA SPOZA PODHALA!

Tegoroczne działania projektowe dobiegły końca. Zasięg projektu obejmuje 8 mikroregionów południowej części Małopolski , gdzie na bazie wiedzy zebranej w toku kompleksowej inwentaryzacji dziedzictwa niematerialnego Górali Orawskich, Górali Babiogórskich, Kliszczaków, Zagórzan, Górali Spiskich, Górali Białych, Górali Czarnych i Górali Pienińskich (naukowe badania terenowe i angażowanie miejscowej młodzieży do odkrywania miejscowego dziedzictwa) powstawały prace dotyczące tożsamości regionalnych górali nie podhalańskich, tak aby docenić i rozpowszechnić ich unikatową kulturę. Odkrywając skarby niematerialnego dziedzictwa południowej małopolski uczniowie naszej szkoły pracowali w dwóch sekcjach literackiej: Ilona kotula, Gabrysia Kacik, Inez Firek, Dominika Oleksy i Weronika Błażusiak, oraz foto: Karolina Sarata, Dominika Drążek, Weronika Marciszewska, Gosia Ciesielka i Patrycja Dyda. Dodatkowo mieszana ekipa z LO (Kinga Zaziąbło) i Sz. P. nr 2 w Krościenku (Adam Kozik) nakręciła film. Wolontariusze uczestniczyli w trzech dwudniowych warsztatach dziennikarskich w swoich sekcjach, spotykając się z zawodowymi dziennikarzami. Każdy z nich musiał przedstawić pracę konkursową ocenianą później przez profesjonalne jury, w którym między innymi zasiadała znana reżyserka Aga Szuścik i dziennikarz Leszek Rafalski. W sumie powstało ponad 80 prac konkursowych.

Miło mi zatem poinformować, że praca Adama Kozika i Kingi Zaziąbło zajęła II miejsce w konkursie w kategorii film, a Weronika Błażusiak otrzymała wyróżnienie za tekst pt. "Godła Szalayowskie w Szczawnicy".
Wyniki: https://www.facebook.com/skarbygorali/posts/216253882335943?notif_id=1531233966279266¬if_t=mention
Dziękuję wszystkim uczestnikom projektu. Zachęcam do wzięcia udziału w kolejnej edycji!

Koordynator projektu: Anna Dudek