Odkrywania Skarbów Górali ciąg dalszy

11.07.2018

 Questing – sposób na odkrywanie świata

     W ramach projektu "Skarby Górali – Odkrywanie dziedzictwa południowej Małopolski” uczniowie naszej szkoły wraz z miejscowymi specami od turystyki i przedstawicielem Fundacji Mapa Pasji Krzysztofem Florysem opracowali pierwszą z kilkudziesięciu mających powstać trasę zwiedzania w formie questu. Questing powołał do życia kilkanaście lat temu Amerykanin Steve Glazier. Jego zamysłem było połączenie rozmaitych form turystyki i aktywności terenowej. 

  Rozwiązując rymowane zagadki poszukiwacz przygód porusza się wyznaczonym szlakiem, którego przebieg zaszyfrowany jest w kolejnych strofach wierszyka. Po trasie prowadzi nas zazwyczaj przewodnik. W naszym pierwszym queście jest to baranek, który wychodząc z krościeńskiego herbu znaczy swoimi rat/d/kami kierunek, jaki należy obrać. Na końcu, po rozwiązaniu wszystkich zadań i odgadnięciu hasła odkrywca otrzymuje skarb – pamiątkową pieczęć.
    Quest jest dostępny w formie ulotki, którą można pobrać ze strony, odebrać w punkcie informacji turystycznej i oddziale PTTK Krościenko, ale także aplikacji internetowej na telefon.
Gdzie jest ukryty skarb??? Musicie odgadnąć sami. Quest to świetna zabawa dla dużych i małych, dla turystów, ale także mieszkańców Krościenka – taka gra terenowa. Może na trasie jest coś, co jednak was zaskoczy?
   Na naszych pierwszych warsztatach gościliśmy pana Wójta Czorsztyna Tadeusza Wacha, naszego wybitnego specjalistę od krościeńskich zagadek, autora przewodników po Krościenku Pana Krzysztofa Kopra, przewodników: Panią Katarzynę Zaziąbło i Stanisława Błażusiaka, dyrektora domu kultury w Kluszkowcach, pana Artura Majerczaka, znaną artystkę pienińską Panią Joannę Dziubińską, Panią Joannę Majerczak przedstawicielkę Szkoły podstawowej nr 2 w Krościenku n.D. wraz z podopiecznymi: Adamem Kozikiem i Patrycją Gabryś.
   Dziękuję serdecznie naszym wolontariuszom ze szkoły Dominice Drążek (rysunki i projekt pieczęci), Ilonie Kotuli, Gabrysi Kacik, Kindze Zaziąbło, Inez Firek za udział w pracach nad questem.
    Drugi krościeński quest, przygotowywany teraz, będzie wspominał Franciszka Koterbę Strama, słynnego kuriera z czasów II wojny światowej. Co ciekawe, warstwę graficzną opracowuje jego wnuk, Kuba Koterba, uczeń naszej szkoły.

    Wszystkie questy oraz szczegółowe informacje nt. projektu „Skarby górali” dostępne są na stronie www.skarbygorali.pl. A kto zagustuje w questach, może je odnaleźć również w innych częściach Polski – pomoże w tym ogólnopolski portal www.questy.com.pl.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach RPO WM 2014-202.

Koordynator projektu Anna Dudek

    Klikając tutaj  zobaczycie questowe trasy prowadzące  po najciekawszych miejscach Krościenka nad Dunajcem. Przewodnikiem na trasie jest baranek z herbu miejscowości.

Praca nad questem.