Dwa spotkania z przeszłością klasy 2b

Ubiór, który mówi - "Semiologia stroju w zmieniającym się krajobrazie kulturowo- społecznym", to temat wykładu dr hab. Lucyny Rotter, pracownika UP JP II w Krakowie, na który zaprosiła nas Pani Dyrekor Zofia Krępa, w  ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego wieku w Szczawnicy. Kostiumologia, nauka o kostiumie, o tym, co mamy na sobie, w co się ubieramy, rozróżnia (i to z pewnością było dla nas nowością) następujące kategorie: ubiór- praktyczne zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, osłaniające  nagość, ochrona, otulenie,  strój - wyrażenie naszych emocji, nasze cv, nasz przekaz i  nasze postrzeganie i wreszcie kostium - specyficzna forma ubioru, wejście w inną rolę, czasową, niecodzienną. Strój staje się zwierciadłem kultury. To antropologia kultury, historii sztuki i pret-a-porte. Strojem przekazujemy nie tylko naszą  powierzchowność, ale przede wszystkim nasze wnętrze, kim  jesteśmy. Strój wyznacza nasze wzorce kobiecości, męskości , czyli elegancję,  seksualność. Stroje wyróżniamy też ze względu  na tożsamość regionalną - stroje ludowe czy stroje  narodowe. I my Polacy , podobnie jak np. Czesi czy Węgrzy mamy swój strój narodowy. Dla Panów jest to - żupan i kontusz a dla Pań - dam, którą się jest a nie bywa - np. poloneska czy kontusik.   Więc, "nam strój niedbały nie przystoi".

Po wykladzie uczniowie klasy 2b zwiedzili w szczawnickim parku plenerową wystawę poświęconą setnej rocznicy odzyskania niepodległości pt. "#moja NIEPODLEGŁA".

Edyta Barnaś, nauczyciel historii i WOS