Historyczne święto

1.03.2018

 

Nasi uczniowie w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 1. marca, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

   1. marca 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji. 1. marca w całym kraju odbywają się uroczyste apele pamięci, wystawy, msze święte, koncerty, przemarsze, pokazy filmowe oraz spotkania historyczno-patriotyczne.

   Również My uczniowie, swoim uczestnictwem w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, postanowiliśmy w aktywny sposób upamiętnić Bohaterów tamtych tragicznych lat. Bieg odbędzie się 4 marca w Szczawnicy i będzie to już 4. edycja.


   

Uczniowie klasy IIa postanowili w tym dniu uporządkować groby partyzantów na cmentarzu w Szczawnicy i zapalić symboliczne znicze.

    Ten dzień to też okazja, aby na lekcjach historii przybliżyć historię lokalnych bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.