Etap ustny 42. Olimpiady Języka Angielskiego

30.01.2018

Michał  Kwaśniowski  wśród 25 najlepszych uczestników olimpiady  w Okręgu Krakowskim (województwa: małopolskie, świętokrzyskie) 

 23 stycznia 2018. 

    Dzień jak co dzień w szkole, gdyby nie to, że oprócz otwartego na laptopie Librusa kursor myszki co jakieś 15 minut odświeżał stronę IFA Kraków. Nic… 15 też nic… szary dzień zamienił się w ponury wieczór. I niespodziewanie zaświeciła gwiazdka… na stronie Instytutu Filologii Angielskiej w Krakowie została zamieszczona lista z wynikami II etapu Olimpiady Języka Angielskiego.
Wprawdzie choinkę czas już składać, ale prezent gwiazdkowy był nie lada. Michał znalazł się wśród 25 najlepszych w Okręgu Krakowskim (województwa: małopolskie, świętokrzyskie) i zakwalifikował do etapu ustnego, który miał się odbyć za niespełna tydzień.

Wyciąg z regulaminu Olimpiady:
„Zawodnicy przystępujący do egzaminów ustnych II stopnia powinni:
1. opracować 3 tematy z zakresu literatury angielskiej,
2. opracować 3 tematy z zakresu literatury amerykańskiej,
3. opracować podstawowe wiadomości z zakresu historii, geografii, polityki oraz życia codziennego Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.”

    Oczywiście liczyliśmy się z taką możliwością i sześć książek już dawno się przeczytało. Oprócz takich klasyków jak Slaughterhouse–Five (Rzeźnia numer pięć) Kurta Vonneguta czy The Lord of the Flies (Władca much) Williama Goldinga Michał wybrał noblistę Kazuo Ishiguro The Remains of the Day (Okruchy dnia). Jednak nam obojgu najbardziej podobała się opowieść Anthony Doerr All the Light We Cannot See (Światło, którego nie widać) - niezwykła historia wzruszającej relacji niewidomej dziewczynki i uzdolnionego chłopca, których podczas drugiej wojny światowej, mimo stania po dwóch stronach barykady, połączyły… fale radiowe.
    W poniedziałek 29.I. deszczowy poranek nie zapowiadał się radośnie. Po krótkiej rozgrzewce w szkole wyruszyliśmy do Krakowa. Tuż przed Zabrzeżą naszym oczom ukazała się tęcza. Tęczę przesłał nam też inny opiekuńczy duch, który dostrzegł ją w Maniowach.

 

Nie było możliwości, by teraz coś nas zdeprymowało. Nawet to, że zaplanowany na godzinę 12 egzamin zaczął się o 13.30 i to, że wokół otaczała nas dość głośna konkurencja. Krótki spacer po mieście i zasłużona pizza – na tyle pozwolił nam czas. Kraków okazał się niezwykle przyjazny.
   Do etapu centralnego kwalifikują się uczestnicy z 9. okręgów. Zawody centralne odbywają się w Poznaniu i są organizowane przez Komitet Główny,
  Listę uczestników zawodów centralnych ustala Komitet Główny po ustaleniu mnożnika przeliczeniowego oceny ustnej oraz podsumowaniu wyników etapów okręgowych. Liczba uczestników dopuszczonych do finału nie może być mniejsza niż 55. Niestety na wyniki naszych dzisiejszych zmagań musimy czekać do 1. marca. Jest trochę czasu…, by przeczytać kolejne dwie lektury. Trzymajcie kciuki!!!

Anna Dudek nauczyciel języka angielskiego

Michał wśród innych uczestników Olimpiady Języka Angielskiego.

Fotorelacja.