Trzecia edycja projektu "Prawo w praktyce"

3.12.2017

 Pierwszaki w obliczu sądowego wyzwania!

    Dnia 1.12.2017 klasa 1b, wraz z grupą uczniów z 2b oraz opiekunami: Panem Dyrektorem, Robertem Dębskim oraz wychowawczynią, Panią Elżbietą Wójcik, udała się do Nowego Sącza, by wizytą w więzieniu i udziałem w prawdziwej rozprawie sądowej podsumować swoje umiejętności i wiedzę nabytą przez udział w projekcie "Prawo w praktyce". 

    Wszystko zaczęło się na początku października, kiedy odbyło się pierwsze spotkanie z Panem Sędzią Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Jackiem Gackiem, który prowadził dla nas warsztaty. To właśnie wtedy, po raz pierwszy, mogliśmy dowiedzieć się, jak w praktyce funkcjonuje sąd, jakie prawa ma oskarżony, komu wolno zadawać pytania, itp. Nasza klasa miała wspólnie zadecydować o losie Łukasza Wolskiego, który w trakcie bójki zabił nożem swojego przyjaciela…
Zabawa w sąd przybrała poważne oblicze…

    Sędzia Katarzyna Kordeczka powołała ławę biegłych. W jej skład weszli: Sebastian Bejski, Karol Gabryś, Bartłomiej Bąk oraz Zuzanna Sieczka. Rozpoczął się okres prób przesłuchania świadków i biegłych przez Panią Prokurator Karolinę Mikłusiak, Obrońcę Iwonę Gołdyn oraz Pełnomocnika pokrzywdzonego, Piotra Jandury. Nie jest łatwo zadecydować o losie drugiego człowieka, gdy każda ze stron ma swoje argumenty potwierdzające tylko i wyłącznie jej rację. Mieliśmy odmienne zdania co do wyroku, jaki powinien zapaść. W dodatku nad terminem rozprawy zawisły czarne chmury ze względu na chorobę obrońcy, do końca nie wiadomo było, czy uda jej się dotrzeć do sądu.
    Nareszcie nadszedł dzień, w którym miało nastąpić rozstrzygnięcie sprawy. Ale zanim udaliśmy się do sali rozpraw i ubraliśmy togi, wraz z pozostałymi uczestnikami wycieczki pojechaliśmy na Pijarską 1…
    Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był zakład karny. Po rutynowej kontroli, wraz z panią strażnik, która pełniła rolę naszego przewodnika, wkroczyliśmy na teren zamknięty. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych z więzieniem i poznaliśmy zasady, które tam panują. Odwiedziliśmy celę, pokoje widzeń oraz inne pomieszczenia. Na koniec podziękowaliśmy i udaliśmy się w drogę do sądu.
    W końcu nadszedł ten długo oczekiwany przez nas czas. Z niecierpliwością czekaliśmy, kiedy „to” się zacznie. Po usłyszeniu słów: „Proszę wstać! Sąd idzie!” zajęliśmy swoje miejsca. Sędzia - Katarzyna Kordeczka sprawdziła obecność. Następnie Pani Prokurator - Karolina Mikłusiak odczytała treść zarzutu. Po wysłuchaniu oskarżonego - Łukasza Wolskiego oraz wszystkich świadków: Beaty Oleksy, Klaudii Dragosz, Bartosza Mikołajczyka, Karoliny Pietrzyk, Weroniki Błażusiak, Sebastiana Waksmundzkiego i Klaudii Ligas, a także zeznań biegłego lekarza - Marii Maślanki, Pani Prokurator Karolina Mikłusiak, Pełnomocnik - Piotr Jandura oraz Obrońca - Iwona Gołdyn odczytali mowy końcowe a Sąd udał się na naradę. 

   Po przerwie nastąpiło odczytanie wyroku. Muszę przyznać, że ci, którzy liczyli na co najmniej 25 lat więzienia dla oskarżonego, trochę się rozczarowali. Sąd uwzględnił działanie w obronie koniecznej i wydał wyrok 8 lat pozbawienia wolności. Gratulacje dla Sędzi i ławy przysięgłych! Wyrok tylko nieznacznie odbiegał od tego, wydanego w rzeczywistości - 10 lat pozbawienia wolności.


    Na koniec otrzymaliśmy serdeczne podziękowania i gratulacje od Pana Jacka Gacka oraz certyfikaty od Pana Prezesa Zbigniewa Krupy. Zadowoleni również złożyliśmy podziękowania Panu Gackowi za współpracę i opiekę podczas warsztatów, bo dzięki niemu przekonaliśmy się, że prawo w praktyce wcale nie jest takie straszne.


    Po rozprawie wyruszyliśmy do galerii na zasłużony posiłek i wizytę w kinie. Oglądaliśmy film pt: "Co wiecie o swoich dziadkach". Po skończonym seansie wszyscy szczęśliwi i w świątecznych nastrojach udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
   Była to dla nas niezapomniana przygoda. Dla niektórych - wstęp do tego, co chcą robić w przyszłości, dla innych pewnego rodzaju lekcja życia. Na pewno na długo to zapamiętamy. Było super!

Iwona Gołdyn, kl. I b

Fotorelacja.