Projekt Power Se - odsłona czwarta

22.11.2017

„Travelling broadens the mind” - kurs metodyczny z j. angielskiego na... Malcie

... to motto stosuję w życiu prywatnym oraz w motywowaniu moich uczniów do nauki języków obcych, a szczególnie języka angielskiego.

    Mój pobyt na Malcie był dla mnie poszerzaniem horyzontów (umysłu – mind), ale przede wszystkim był to bardzo ciekawy i intensywny kurs metodologiczny Methodology Revisited, Revitalised & Re-energised. Spotkałam tam wartościowych ludzi, głównie nauczycieli angielskiego z Malty, Anglii, Włoch, Czech, Niemiec, Szwajcarii, Estonii oraz z Polski.


    Zajęcia odbywały się codziennie od 9.00 do 15.00 i były na bardzo wysokim poziomie językowym i metodycznym. Malta zresztą słynie z najlepszych szkół językowych.


Po zajęciach oraz w weekendy był czas, aby głębiej poznać bogate dziedzictwo kulturowe tego wspaniałego acz maleńkiego kraju. Malta miała ogromnie burzliwą i długą historię podbojów ze względu na położenie geograficzne tych maleńkich wysp na Morzu Śródziemnym. Widać to wszędzie na Malcie-forty, cytadele, fortyfikacje oraz wąziutkie uliczki w starej Mdinie - pierwszej stolicy państwa. Obecna stolica, Valetta, była doszczętnie zniszczona w czasie II wojny światowej, podobnie jak nasza Warszawa.
    Obecnie Malta, która ma dwa języki urzędowe: maltański i angielski kwitnie turystycznie, gdyż oprócz zabytków ma przepiękne piaszczyste i skaliste plaże oraz liczne groty m. in. Blue Lagoon i Blue Grotto z krystalicznie czystą wodą.

    Maltańczycy są serdeczni i gościnni, czego doświadczyłam mieszkając u Rodziny Josette i Patricka - emerytowanych nauczycieli. Wybrałam ten rodzaj zakwaterowania a nie hotel, bo dzięki temu mogłam bliżej poznać kulturę, zwyczaje i kuchnię maltańską.
Serdecznie polecam ten ciekawy i urokliwy zakątek Ziemi.

Grażyna Marek Singh

Fotorelacja.