Odkrywamy skarby południowej Małopolski

6.11.2017

Uczestniczymy w projekcie fundacji MAPA PASJI

    Nasza szkoła przystąpiła do projektu fundacji MAPA PASJI "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski". Co wyróżnia Górali Pienińskich spośród innych? Jakie noszą stroje? Co śpiewają? Co jedzą? Jakie znaczenie mają numery flisackich łódek? Kogo leczył Maciek zza Ławy? Skąd wśród pamiątek z regionu wziął się orzełek pieniński? Innymi słowy - co jest ich dziedzictwem niematerialnym? Na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć wspólnie z Panią Katarzyną Ceklarz, antropologiem kulturowym zajmującym się Dziedzictwem Kulturowym Podtatrza. Spotkanie odbyło się 23-24 października. Z uczestnikami warsztatów - zarówno młodzieżą, jak i osobami dorosłymi z naszych okolic rozmawialiśmy o tradycjach, zwyczajach, zielarstwie, pasterstwie, obrzędach a nawet demonologii oraz planowaliśmy wspólne działania w celu dokumentowania dziedzictwa Górali Pienińskich.

Projekt ten będzie trwał trzy lata.

    Celem projektu jest wzmocnienie lokalnej tożsamości kulturowej mieszkańców (w szczególności młodzieży) 8 mikroregionów południowej części Małopolski oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej tych terenów dzięki stworzeniu sieci 50 "wypraw odkrywców" (zgodnie z metodyką Valley Quest: nieznakowanych w terenie tras, po których prowadzi wiersz opowiadający o danym miejscu, zawierający zagadki, prowadzące do hasła i skarbu) na bazie wiedzy zebranej w toku kompleksowej inwentaryzacji dziedzictwa niematerialnego Górali Orawskich, Górali Babiogórskich, Kliszczaków, Zagórzan, Górali Spiskich, Górali Białych, Górali Czarnych i Górali Pienińskich (naukowe badania terenowe i angażowanie miejscowej młodzieży do odkrywania miejscowego dziedzictwa).
W tym roku w projekcie bierze udział 11 uczniów naszej szkoły podzielonych na dwie grupy:
Grupa dziennikarska: Ilona Kotula, Gabriela Kacik, Inez Firek, Dominika Oleksy i Weronika Błażusiak.
Grupa fotograficzna: Dominika Drążek, Honorata Oleś, Karolina Sarata, Weronika Marciszewska, Patrycja Dyda i Gosia Ciesielka.

Od początku projektu odbyły się już dwa warsztaty wyjazdowe:
14-15.10.2017 odbyły się pierwsze warsztaty młodzieżowej sekcji dziennikarskiej złożonej z Górali Białych, Nadpopradzkich, Spiskich i Pienińskich. Przygotowywaliśmy się do prowadzenia wywiadów w terenie i dowiadywaliśmy się nawzajem o swoich tradycjach.
Za nami pierwsze warsztaty młodzieżowej sekcji fotograficzno-filmowej. 28-29.10.2017. Wprawdzie pogoda nie dopisała, ale zdjęcia wyszły świetnie.

W ramach projektu istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach malowania na szkle. Warsztaty są bezpłatne i może wziąć w nich udział każdy, kto chce. Zgłoszenia proszę kierować do mnie.

Anna Dudek – koordynator projektu

Fotorelacjia.

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/MapaPasji/?hc_ref=ARQmWzn3t12rKNvhORTmQZs5eF6zju1RIG0DHVlJT_WRnrKSe4ZWQisWed6-4MMlvgc
http://www.mapapasji.pl/dzialania/29-odkrywanie-skarbow-dziedzictwa-poludniowej-malopolski

 

 14.11.2017

Warsztaty malowania na szkle - pierwsza odsłona

     Dnia 10. listopada odbyły się w naszej szkole pierwsze z cyklu warsztatów malowania na szkle w ramach projektu fundacji MAPA PASJI "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski". Warsztaty są prowadzone przez właścicielkę galerii Krzywa Jabłonka w Szczawnicy Panią Joannę Dziubińską i jej ciotkę – Annę Madeję, najsłynniejszą pienińską malarkę na szkle.

    Anna Madeja, chociaż pochodzi z Mszany Dolnej, od lat - jako żona Józefa Madei, rzeźbiarza ludowego, wnuka najsłynniejszego przewodnika po Pieninach i autora szlaków turystycznych także Józefa - jest mieszkanką Szczawnicy. Jej prace znajdują się w licznych muzeach w Polsce i za granicą, a także w domach prywatnych kolekcjonerów. Miała swoją wystawę w Sejmie RP. Rokrocznie prezentuje swoje wystawy w zakopiańskiej "Jaszczurówce", nowosądeckiej galerii Civitas Christiania oraz podczas cyklicznych wystaw szczawnickiego oddziału TPSP w galerii Eglander Caffe. Jej prace można na co dzień podziwiać w galerii "Krzywa Jabłonka" znajdującej się obok rodzinnego domu Madejów w Pieninach, a należącej do jej siostrzenicy - Joanny Dziubińskiej.

    Sama Joanna Dziubińska jest artystką tworzącą zarówno prace malarskie, ceramiczne jak i w technice decoupage. Przede wszystkim jednak poprzez stworzenie "Krzywej Jabłonki" jej pomysłodawczyni stworzyła niezwykłe miejsce artystycznych spotkań i wymiany poglądów, w którym można porozmawiać nie tylko o artystycznych projektach, nawiązując nowe znajomości i przyjaźnie.

    Ilość chętnych, która pojawiła się na pierwszych zajęciach przerosła nasze oczekiwania i z tego co nam doniesiono ma jeszcze wzrosnąć. Jak zwykle nie zabrakło obowiązkowej już na wszystkich naszych imprezach pizzy. Kolejne spotkanie już niebawem, bo dnia 23 listopada, na które serdecznie zapraszam.

Koordynator projektu Anna Dudek

Fotorelacja.

16.12.2017

Choinkowe bombki namalowane w charytatywnym celu

    Dnia 12.XII. odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Na szkle malowane…” w ramach prowadzonego w naszej szkole projektu: "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski".

Jak zwykle naszymi przewodniczkami po zakamarkach sztuki malarskiej były uznane artystki Hanna Madeja i Joanna Dziuba Dziubińska.

Tym razem malowaliśmy choinkowe bombki.

Każda z nich jest pięknym kruchym obrazkiem świątecznej tradycji. Na razie zdobią drzewo w mojej pracowni języka angielskiego, ale chcielibyśmy przeznaczyć je na aukcję, która zasili konto chorej na raka mózgu małej Wiktorii Chrobak.

    Koncert, w którym weźmie udział młodzież z naszego LO biorącej udział w zajęciach muzycznych w studiu SOVRAT, odbędzie się w styczniu.

Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Koordynator projektu i opiekun SU Anna Dudek

Fotorelacja.