29.10.2017

 "Czytam i staję się wolny." Targi Książki, czyli impreza dla niestrachliwych

    Nic nie odstraszyło 24. śmiałków, reprezentantów dwóch krościeńskich gimnazjów oraz naszego Liceum, przed wyprawą do raju słowa pisanego. Ani zapłakana sobota, podszyta zimnym huraganem o sympatycznym imieniu Grzegorz, ani podróż z przygodami - wypadek na drodze do Krakowa (w którym na szczęście nie uczestniczyli) wyrwał im dwie godziny z czasu pobytu na 21. Międzynarodowych Targach Książki

    Po dotarciu na miejsce nikt nie żałował poświęconego trudu i czasu. Satysfakcję sprawiało samo znalezienie się w gronie 68 tysięcy osób, które w ciągu czterech dni (od 26-29 października) miały możliwość spotkać się z ulubionymi autorami i gośćmi specjalnymi. Kolejnym argumentem przemawiającym za udziałem w Targach była  bardzo bogata oferta 700 wystawców z ponad 20 krajów w tym m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Gruzji, Hiszpanii, Holandii. Przełożyło się to także na atrakcyjne ceny książek (niższe średnio o 30%).
    Dodatkowym „utrudnieniem” dla odwiedzających była karuzela nazwisk, która przyprawiała o zawrót głowy i zmuszała do konieczności wyboru.
„Na czele zagranicznej reprezentacji stali - Serge Bloch, Camilla Läckberg, Eric-Emmanuel Schmitt czy Nicholas Sparks.
Podczas czterech dni Targi odwiedzili goście z różnych światów literatury, m.in. profesor Bralczyk, Cezary Łazarewicz, Zośka Papużanka, Ziemowit Szczerek, Olga Tokarczuk, Adam Zagajewski, znane podróżniczki Nela Mała Reporterka, Beata Pawlikowska czy Martyna Wojciechowska, autorzy-celebryci, m.in Piotr Adamczyk, Robert Biedroń, Magdalena Różdżka, Katarzyna Tusk, Jerzy Stuhr, Jerzy Owsiak”.
    Do szczególnie interesujących spotkań w Saloniku Literackm zaliczyć należy spotkanie z Erickiem-Emmanuelem Schmittem, autorem powszechnie znanego w Polsce bestselleru "Oskar i pani Róża". Kanwą wywiadu stała się ostatnia powieść pisarza, o intrygującym tytule "Człowiek, który widział więcej". Padają w niej ważne pytania o źródło zła, które we współczesnym świecie przyjęło postać terroryzmu.. Według Schmitta, terroryzm może mieć trzy przyczyny. Może on tkwić w człowieku, religii lub Bogu. Często źle pojęta religia prowadzi do fanatyzmu. Pisarz namawiał swoich czytelników do przyjmowania w życiu postawy typowej dla filozofa, którą charakteryzuje zdziwienie, odważne stawianie pytań i wyzbycie się lęku przed brakiem odpowiedzi na niektóre z nich. 

    Po obfitych łowach książkowych, powrót do Krościenka odbył się już bez przeszkód. W tym roku, dla podreperowania nadszarpniętych sił, wybrano kolejne przydrożne „sanktuarium”, tym razem był to McDonald’s.

źródło: http://ksiazka.krakow.pl/pl/aktualnosci/wielkie-swieto-literatury-za-nami.html

Fotorelacja.