Święto Szkoły

23.10.2017

 Z Żeromskim w przyszłość

    W piątek, 20. października odbyło się w naszej szkole podwójne święto: Ślubowanie pierwszaków i Święto Patrona Szkoły - Stefana Żeromskiego. Ta uroczystość miała zaskakujący charakter. Pierwszą niespodzianką był gigantyczny portret Żeromskiego, stworzony ze zdjęć uczniów i nauczycieli, na oknach sali gimnastycznej. Z zewnątrz robi to niesamowite wrażenie!

    Akademię rozpoczął apel zaśpiewany przez uczennicę pierwszej klasy, Karolinę Mikłusiak. Kolejnym nieoczekiwanym momentem było przedstawienie pracy wykonanej w grupach przez pierwszoroczniaków oraz ich mentorów-absolwentów naszego LO: Alinę Lelito, Tomasza Moskalika, Iwonę Sinkiewicz, Józefa Błażusiaka i Barbarę Kalatę. Współpraca okazała się niezwykle owocna. Efekty projektu były zdumiewające: gazeta, film o bankowości, musztra wojskowa, wspólne muzykowanie i przygotowanie biegów górskich. Te projekty dowiodły, że nasze koty są godne przyjęcia do społeczności szkolnej.

     Po uroczystym ślubowaniu opiekun Samorządu Uczniowskiego, Pani Anna Dudek, opowiedziała o nowej tradycji szkolnej. W nawiązaniu do zwyczajów panujących na uniwersytecie w Coimbrze, uczniowie wstępujący w progi naszej szkoły, oprócz nowego godła, zaprojektowanego przez Pana Stanisława Błażusiaka, otrzymali wstążkę w kolorze odpowiadającym profilowi ich klasy. Po ukończeniu szkoły będą ją musieli spalić na znak zerwania więzów ze szkołą, ale obdarzeni nową energią rozpoczną dorosłe życie. Następnie Pan Dyrektor złożył podziękowania dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz osób zaangażowanych w jej działalność. Wszyscy zostali uhonorowani godłem z logiem Żeromskiego. Zaraz po tym Pan Dyrektor Robert Dębski wręczył medal Przyjaciela Szkoły, którym w tym roku Rada Pedagogiczna uhonorowała Pana Stanisława Głuca. Laudację wygłosiła przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Katarzyna Zaziąbło.

    W trakcie uroczystości cytowane były fragmenty prac konkursowych, których tematem było motto akademii. Pani Jadwiga Wolska wyróżniła uczestników, których refleksje nad ulubionym miejscem z dzieciństwa wzruszały słuchaczy. Pierwszą  nagrodę zdobyła Dominika Oleksy z klasy 2b.

    Zgodnie z mottem naszej akademii "Każdy ma swoje ulubione miejsce w dzieciństwie - to jest ojczyzna jego duszy" opiekun Samorządu życzyła nowym członkom społeczności szkolnej, żeby nasza szkoła stała się dla nich takim miejscem. Pielęgnując szkolną tradycję, chcemy, by weszli w życie pełni wartości Żeromskiego - naszej szkoły.

Akademię zakończył hejnał wysłuchany w kręgu złączonych rąk wszystkich obecnych.

Fotorelacja ze szkolnego aparatu.