13.11.2013

Drogi do niepodległości - historyczna gawęda kapitana Jerzego Widejki

Na apelu zorganizowanym  z okazji Narodowego Święta Niepodległości gościliśmy wczoraj w naszej szkole niezwykłego człowieka. Był nim kapitan Jerzy Widejko. Spotkanie z młodzieżą rozpoczęto od wprowadzenia sztandarów szkoły i AK oraz odśpiewania  hymnu narodowego. Następnie został odczytany przez naszego gościa  apel poległych zakończony modlitwą za tych, którzy zginęli w obronie ojczyzny i walce o niepodległość Polski.

Wojenne losy sprawiły, że pan Jerzy Widejko jako  zaledwie jedenastoletni chłopiec,  w styczniu 1944 roku dołączył do oddziału AK na Wileńszczyźnie. Stał się w ten sposób najmłodszym partyzantem III Brygady Wileńskiej AK dowodzonej przez Gracjana Fróga, pseudonim Szeczerbiec. Rodzice pana Jerzego zginęli podczas wojny, więc  partyzanci stali się jego drugą rodziną. W oddziale zajmował się m.in. konserwacją broni, był gońcem, łącznikiem i zwiadowcą. Brał także udział w wielu akcjach bojowych przeciwko hitlerowskim i sowieckim wojskom. Został aresztowany przez NKWD i trafił do więzienia, skąd został przeniesiony do domu dziecka, z którego uciekł.

W gawędzie, oprócz osobistych wątków naszego gościa, znalazły się także odwołania do obrony Lwowa  przez polskie dzieci, które w  1918 broniły tego miasta, układu Ribbentrop-Mołotow,  przysięgi, jaką składali partyzanci AK i BCH oraz dialog z młodzieżą, przybliżający wojenną codzienność.

Na zakończenie tej niezwykłej lekcji historii wszyscy odśpiewali hymn z refrenem "Marsz, marsz Polonia, ty dzielny narodzie".

Dodajmy, że  pan Jerzy mieszka obecnie w Nowym Targu, ale ze swoją gawędą chętnie odwiedza szkoły w całej Polsce i za granicą. Jest także autorem książki pt. "Najmłodszy partyzant Wileńszczyzny" a jego wojenne dzieje utrwalono na filmie pt. "Ballada o Jureczku" w reż. Dariusza Walusiaka.

Apel przygotowała opiekunka Samorządu Uczniowskiego, pani Grażyna Marek-Singh wraz z młodzieżą.

Fotorelacja z apelu.