07.11.2013

2014 Rokiem Stefana Żeromskiego - jesteśmy za

W związku  ze zbliżającą się rocznicą 150-lecia urodzin patrona naszej szkoły, Stefana Żeromskiego popieramy inicjatywę ogłoszenia roku 2014 Rokiem Stefana Żeromskiego. Oto jeden z przejawów naszego poparcia.

Krościenko n. D., dnia 06.11.2013 r.

ZSK – 071-8/2013

Szanowna Pani

Anna Paluch

Poseł na Sejm RP

ul. Krasińskiego 9

34-400 Nowy Targ

Zwracamy się do Pani jako absolwentki naszego liceum z prośbą o wyrażenie poparcia dla inicjatywy, do której my uczniowie i nauczyciele szkoły noszącej imię Stefana Żeromskiego również się przyłączamy.

W roku 2014 przypada 150 rocznica urodzin Stefana Żeromskiego (1864 – 1925), wybitnego pisarza, dramaturga, publicysty, gorącego patrioty i ofiarnego społecznika. Choć większa część jego życia upłynęła pod zaborami, Żeromski przygotowywał swoich rodaków do działania w wolnym kraju, podejmując w każdym ze swych dzieł ważne problemy moralne i cywilizacyjne. Równocześnie z pracą pisarza prowadził działalność edukacyjną  i kulturotwórczą, a w czasie I wojny światowej również polityczną i administracyjną. Dla swoich współczesnych był wzorem obywatela i głosem sumienia.

Stefan Żeromski pozostawił po sobie bogatą i różnorodną twórczość. Na jego utworach, pisanych znakomitą polszczyzną, kształciły się i kształcą kolejne pokolenia Polaków. Dzieła pisarza tłumaczone były na wiele języków świata, wystawiane w teatrach i przenoszone na ekrany filmowe. Dla badaczy literatury i kultury jego opowiadania, powieści i dramaty stanowią nieustające źródła inspiracji. Do komunikacji społecznej Polaków przeniknęły słowa- symbole z utworów Żeromskiego: Siłaczka, Doktor Judym, szklane domy, rozdarta sosna, które dobrze opisują rozmaite zjawiska naszej rzeczywistości.

Aby uhonorować jego wielkie dzieło Stowarzyszenie im. Stefana Żeromskiego i Muzeum Literatury zgłosiło do Sejmu RP wniosek o ogłoszenie roku 2014 Rokiem Stefana  Żeromskiego.

Serdecznie prosimy o poparcie tej cennej inicjatywy, ewentualne przekazanie naszego listu do Komisji Kultury i Środków Przekazu, oraz zainteresowanie tematem innych posłów. Sprawa jest pilna ponieważ w/w wniosek ma być rozpatrywany już w listopadzie.

Na literaturze i życiorysie Stefana Żeromskiego wychowało się kilka pokoleń absolwentów naszej szkoły a "praca z patronem" należy do najlepszych jej tradycji.

Liczymy, że głos Pani Poseł, którą mamy zaszczyt zaliczać do grona Krościeńskich Żeromszczaków, przyczyni się do sukcesu w tej ważnej dla nas sprawie.

Dyrektor Zofia Krępa

Popieram wniosek Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego i Muzeum Literatury skierowany do  Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP

o ogłoszenie roku 2014 Rokiem Stefana  Żeromskiego.