07.11.2013

Słownik gwary szczawnickiej już w naszej bibliotece

Andrzej Dziedzina Wiwer, szczawnicki poeta, przewodnik gawędziarz, regionalista, etnograf ofiarował naszej szkole swoją ostatnio wydaną  książkę  pt. "Wyłonacka słownik gwary szczawnickiej ". W dedykacji napisał: "Młodzieży z Liceum, aby o tej swojej mowie nie zabocyła".

Dzięki temu słownikowi zrozumiecie,  co znaczą na przykład takie słowa jak: gira (noga), tyrać (pracować ponad siły), słóchalnica (konfesjonał), napucyć (nagnieść) i wiele, wiele innych.

Wyjaśnienie, objaśnienie to jedno ze znaczeń słowa "wyłonacyć", które widnieje w tytule słownika. Mamy nadzieję, że dzięki temu słownikowi mowa,  którą jeszcze słyszą od swoich dziadków i rodziców uczniowie zamieszkali w Szczawnicy i okolicach stanie się dla nich bardziej zrozumiała.

Słownik jest już dostępny w naszej bibliotece. Zapraszamy do lektury!