Co czytają nasi uczniowie?

25.05.2016

 Powieść Colleen Hoover „Hopeless” zwycięża w Szkolnych Wyborach Książek

    Z opublikowanego przez Bibliotekę Narodową raportu o stanie czytelnictwa w Polsce wynika, że w 2015 roku aż 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Małym pocieszeniem jest fakt, że badano osoby powyżej piętnastego roku życia. Czy naprawdę jest tak źle? Cała nadzieja w pozostałych 37 procentach. Kto nie rozpocznie swojej przygody z czytaniem w dzieciństwie lub wczesnej młodości, nie odkryje radości z czytania, ten z reguły nie odkryje jej nigdy. 

    Co czytają (oczywiście poza lekturami) uczniowie naszego Liceum? Odpowiedzi na to pytanie miała dostarczyć ankieta, którą z inicjatywy szkolnej biblioteki przeprowadzono w klasach pierwszych i drugich. Jej celem nadrzędnym było wskazanie tych ksiażek, które, ze względu na popularność wśród młodzieży, powinny znaleźć się na półkach naszej biblioteki. Ankietowani mieli wypisać tytuły (od jednego do trzech) najciekawszych książek, które przeczytali w ciągu ostatnich dwóch lat.
    Potwierdza się pogląd, że coraz trudniej znaleźć dwie osoby, które przeczytały te same książki (książkę). W ankiecie pojawiła się cała gama utworów o różnym stopniu trudności i przebogatej tematyce. Wskazywano na dzieła tak ambitne jak „Ulisses” Joyce, „Być jak płynąca rzeka” P. Coelho  czy „W poszukiwaniu sensu” V. E. Frankla. Dominują jednak utwory lżejszego kalibru: horrory, thrillery, science fiction, fantasy, kryminały. Jak wyglądają preferencje czytelnicze w poszczególnych klasach można zobaczyć tutaj.

    Zdecydowanym zwycięzcą Szkolnych Wyborów jest powieść „Hopeless” Colleen Hoover (łącznie 8 głosów). Na drugim miejscu znalazła się powieść „Gwiazd naszych wina” Johna Greena (7 głosów). Trzecie miejsce zajęły dwie książki: „Gra o tron” Georgea R.R Martina i „Szeptem” Becca Fitzpatricka (po 5 głosów). W ankiecie wzięło udział 81 uczniów.