Inspirujące spotkanie

18.02.2016

 W cyklu motywacyjnych spotkań "Matura to nie bzdura" - debata z Pierwszą Damą RP

     W ramach cyklu „Matura to nie bzdura” mieliśmy dzisiaj (18.02.2016) przyjemność spotkać w naszej szkole niezwykłą osobę, Panią Agatę Kornhauser – Dudę, małżonkę Prezydenta RP. Tak niecodzienny gość znalazł się u nas dzięki staraniom całej społeczności szkolnej. Zebrawszy najwięcej pieniędzy na rzecz stypendiów dla swoich uczniów, zwyciężyliśmy w konkursie organizowanym przez Fundację pod nazwą „Solidarna Szkoła”. Na Gali wręczenia nagród zaprosiliśmy Panią Prezydentową do Krościenka i oto przyjechała.
Rozmowa w formie debaty, którą poprowadziło trzech uczniów naszej szkoły: Iwona Polak, Michał Cepuch i Szymon Trybała rozpoczęła się od wspomnień Pani Prezydentowej z czasów szkolnych. Studniówka już w lokalu, ale jeszcze o rygorystycznych wymaganiach, dała jej możliwość na odrobinę szaleństwa w postaci bordowej bluzki zamiast obowiązującego biało-granatowego stroju. Matura, wtedy bez niekochanej przez Pierwszą Damę matematyki, poszła jej doskonale, bo otrzymując piątki z egzaminów pisemnych była zwolniona z przedmiotów ustnych, tak, że zdawała tylko pisemnie język polski i ustnie geografię.
Pani Agata Kornhauser – Duda zanim została Pierwszą Damą była nauczycielką języka niemieckiego w II LO w Krakowie. Nie wyobraża sobie, by mogła robić coś innego, dlatego nawet teraz prowadzi społecznie kółko języka niemieckiego. Cóż się zmieniło w jej życiu? Mogłoby się wydawać, że wiele, ale jednak Pani prezydentowa stara się, by nie stracić kontaktu z rzeczywistością. Sama robi zakupy w spożywczym sklepie, choć już sama nie kupuje sobie ubrań. Nie ma stylistki, a przecież jest dla wielu Polek ikoną mody, a jedynie panią, która podpowiada jej nieznane jeszcze tajniki protokołu dyplomatycznego. Chętnie podróżuje z mężem. Nie wszędzie jednak może. Małżonka prezydenta bywa tylko w tych krajach, gdzie może spotkać… swoje alter ego, czyli drugą Pierwszą Damę. Dlatego, że prezydent Estonii rozwiódł się ze swoja żoną, nie mogła towarzyszyć mężowi w jego pierwszej zagranicznej podróży.
    Co radzi nam, tegorocznym i przyszłym maturzystom? „Wybierajcie rozsądnie mając na względzie swoje zainteresowania, ale też względy ekonomiczne no i… podróżujecie. W czasie studiów wybierzcie się na stypendium Erasmusa, tak, by poznać innych ludzi ich kulturę, poglądy tożsamość”. Pytanie z sali dotyczyło jej zainteresowania pisarstwem. Niestety nie odziedziczyła po ojcu talentu literackiego, ale jej brat już tak. On także i jego koledzy byli powodem pierwszych wzruszeń młodej wychowawczyni. Pierwsza wychowawcza klasa Pani Agaty Kornhauser-Dudy zostawiła w niej niezmienne przekonanie o powołaniu do zawodu nauczyciela. Może dlatego rozmowa z nią była tak wielką przyjemnością i zasłuchani nie zauważylibyśmy, że czas biegnie, gdyby nie Szymon, który jak zwykle ….przytomnie… ogłosił, że… no to właściwie już koniec.

Fotorelacja.