12.11.2015

Dotknąć historii, niezwykłe spotkanie z kpt. Jerzym Widejko

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości na sali gimnastycznej naszego Liceum miał miejsce uroczysty apel. Z tej okazji gościliśmy ktp. Jerzego Widejkę, najmłodszego członka AK Okręgu Wieleńskiego. Pan kapitan przebył długą i tragiczna drogę, której celem była niepodległość naszej Ojczyzny. W interesującej gawędzi historycznej, przeplatanej humorystycznymi anegdotami, poznaliśmy dzieje żołnierzy AK, zobaczyliśmy zainscenizowaną przysięgę partyzantów, poznając w ten sposób historię II wojny światowej. Żegnaliśmy pana Jerzego gromkimi brawami, okazując w ten sposób szacunek dla świadka, jakże czasami tragicznej, historii naszego kraju.

W czasie  apelu nie zabrakło także odniesień do Święta 11 Listopada. Uczniowie klasy II b przypomnieli tradycje  związane z polskimi świętami narodowymi. Ukazali także znaczenie postaw patriotycznych zarówno w czasie wojny jak i pokoju. Wykorzystano też utwór zespołu T.Love:

"Ojczyznę kochać trzeba i szanować
Nie deptać flagi i nie pluć na godło
Należy też w coś wierzyć i ufać
Ojczyznę kochać i nie pluć na godło".

Tekst tej piosenki było mocno krytykowany za rzekomo antypatriotyczny wydźwięk. Dla nas ma on jednak inny wymiar. Ważne są bowiem nie puste deklaracje, ale patriotyzm dnia codziennego. Na ten element zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu także  kpt. Jerzy Widejko. Polska ponad wszystko, to przesłanie nasze i naszego Gościa.

Uroczystość został przygotowana przez Samorząd Uczniowski, pod kierownictwem pan Grażyny Marek-Singh oraz nauczyciela  historii.

Edyta Barnaś, nauczyciel historii