25.10.2015

Uczniowie krościeńskich szkół wśród uczestników

19. Targów Książki w Krakowie i Travenaliów

Zacznijmy od ciekawego porównania autorki ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom", Ireny Koźmińskiej. Według niej, Czytanie to witamina dla umysłu i dla psychiki.

Jednym z elementów promocji książek i czytania jest skrócenie dystansu miedzy książką a czytelnikiem. Udział w 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie był krokiem w tym kierunku.

W słoneczną sobotę, 24 października, grupa 31 entuzjastów czytania z krościeńskich szkół (gimnazjów i liceum) udała się do Krakowa, aby uczestniczyć w już 19. Międzynarodowych Targach Książki. Wyjazd poprzedziły przygotowania, polegające na śledzeniu strony internetowej targów. Dzięki temu mogliśmy poznać nie tylko topografię stoisk wystawców, a było ich około 700, ale także nazwiska autorów, obecnych w tym dniu na targach, oraz program imprez towarzyszących.
Po pokonaniu bariery kas biletowych, obleganych przez tłumy chętnych, mogliśmy przez wiele godzin sycić wzrok przebogatą ofertą wydawniczą, zbierać autografy ulubionych pisarzy, znanych aktorów, uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach, grach. Kogo to zmęczyło, mógł odpocząć w jednej z sal seminaryjnych np. na spotkaniu z Wojciechem Cejrowskim, czy posłuchać ciekawej dyskusji o szczęściu. Na targach pojawiły się także postacie ze znanych utworów np. Gandalf. Obciążeni zakupami, udaliśmy się do autokaru, aby dojechać do kolejnego celu naszej wyprawy, czyli na Travenalia.

Organizowane od kilku już lat w Auditorium Maximum, największej sal wykładowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, ogólnopolskie spotkania podróżników to ciekawy sposób na poznanie egzotycznych nieraz zakątków świata. Za pośrednictwem multimedialnych prezentacji uczestniczyliśmy w motocyklowej podróży przez kraje Ameryki Południowej, gościliśmy na najmniejszej i najbardziej zaludnionej wyspie świata, zwiedziliśmy nielegalne kopalnie złota w Peru oraz byliśmy na brazylijskich fawelach. Te niezwykłe lekcje geografii kończyły się konkursami, z bardzo atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez wydawnictwa lub biura podróży.

Późnym wieczorem, zmęczeni, ale zadowoleni, odzyskiwaliśmy nadwątlone siły w jednym z przydrożnych lokali McDonalds'a. Obiecaliśmy sobie, że w przyszłym roku też nie ominiemy okazji uczestnictwa w kolejnych targach książki i Travenaliach.

Zobaczcie, kogo można było spotkać na targach i jak wyglądały Travenalia.  Fotorelacja.