8.10.2015

Konkurs czytelniczy Eureka, czyli odkrywanie bibliotecznych skarbów

Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do odkrywania bibliotecznych skarbów. Konkurs nawiązuje do tegorocznego hasła Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które brzmi: "Biblioteki szkolne rządzą" (School Libraries Rocks). Już od 16 lat na całym świecie w październiku obchodzone jest to święto, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują z czytelnikami.

Uczestnicy naszego konkursu zmierzą się z 10. trudnymi poleceniami. Chodzi o zdobycie/odkrycie takich informacji, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z biblioteką szkolną. Nie dotyczą bowiem szkolnych lektur ani tzw. literatury popularnonaukowej związanej z poszczególnymi przedmiotami. Każde "odkrycie" (prawidłowe wykonanie zadania) jest premiowane różnorodnymi nagrodami. Na przykład za wykonanie polecenia nr 1 nagrodą jest banknot o wartości 10 zł! Życzymy owocnych poszukiwań!

1. Odszukaj falsyfikat banknotu 100 złotowego, którym posługiwano się w Polsce w latach 50 i 60 XX w.

2. Znajdź reprodukcję obrazu, na którym Marcel Duchamp domalował Mona Lisie… wąsy.

3. Odszukaj książkę, w której podano rozmiary boiska do siatkówki.

4. Gdzie można znaleźć zdjęcie pośmiertnej maski Adama Mickiewicza? (Książka z popularnej serii.)

5. W jakich godzinach nasza nauka jest najefektywniejsza? Odpowiedź na to pytanie zawiera tabela znajdująca się w niewielkiej książeczce.

6. Z jakiego języka pochodzi i co oznacza słowo: komputer. Wskaż 2 źródła zawierające odpowiedź na to pytanie.

7. Znajdź broszurę sławiącą zalety cynamonu, jako kuchennej przyprawy.

8. Które z nowotarskich liceów ukończył ks. prof. Józef Tischner i gdzie o tym wspomina?

9. Która książka pomoże Ci w rozwiązaniu zagadki: jak ułożyć w restauracji sztućce na talerzu, aby kelner przyniósł Ci dokładkę?

10. Gdzie znajdziesz tysiące rad na tematy dotyczące remontu mieszkania? [książka]