18.02.2014

źródło: www.perspektywy.pl

W rankingu "Perspektyw" nasza szkoła na 55 miejscu w Małopolsce!

W ogłaszanym co roku Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących nasze liceum znalazło się w pierwszej setce reprezentującej województwo małopolskie. Z 61. miejsca w roku 2013 awansowaliśmy na 55. miejsce w roku 2014.
W rankingu organizowanym przez redakcje "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw" brano pod uwagę następujące kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadachwyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół.
Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Więcej informacji na temat metodologii znajdziesz na stronie:

Dane na temat wyników rankingu znajdziesz pod adresem:

20.05.2013

Nasze liceum najlepsze na Podhalu!

Jak co roku "Gazeta Krakowska" opracowała ranking liceów z terenu powiatów: suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. Jego celem jest pomoc absolwentom gimnazjów w wyborze szkoły zapewniającej wysoki poziom kształcenia.

W tym roku nasze liceum uplasowało się na pierwszym miejscu! Jak donosi gazeta: "… Uczniowie najlepszego  podhalańskiego liceum (w Krościenku) zdają maturę prawie dwa razy lepiej niż młodzież z najsłabszego LO (na  pl. Słowackiego w Rabce)".

Podstawę  rankingu stanowiły wyniki ubiegłorocznych matur. Pod uwagę wzięto takie przedmioty jak: matematyka, język polski i języki obce. Podsumowano łączny średni wynik procentowy z tych przedmiotów (709,6 LO w Krościenku)  oraz średni wynik jednego przedmiotu (78,84%  LO w Krościenku).

W wywiadzie, jakiego udzieliła zastępca dyrektora  liceum, pani Elżbieta Wójcik możemy znaleźć wyjaśnienie tak dobrego wyniku.

"Jak to zrobiliśmy, że jesteśmy najlepsi? Powiem nieskromnie, że harowaliśmy na to jak woły . […] Nasi nauczyciele to świetni fachowcy, którzy dają dzieciom z siebie wszystko. To musiało wreszcie zaprocentować. Jestem bardzo dumna, że wygraliśmy. To jeden z największych sukcesów naszej szkoły, na który zapracowali i uczniowie i nauczyciele.

[...] Do nowotarskiego Goszczyńskiego przyjmowani są absolwenci gimnazjum, którzy zdali test gimnazjalny na 100 punktów".  […] Natomiast do nas przyjmowani są uczniowie z wynikiem około 60 punktów. Jeśli więc potrafimy z nimi nadgonić braki i jeszcze prześcignąć najlepszych to chyba należą się nam brawa."

[Fragmenty wywiadu  pochodzą z artykułu Tomasza Mateusiaka, "Gazeta Krakowska",  dodatek  "Gazeta Podhalańska", 10 maja 2013, s. 3.]