18.11.2014

"Lampart" - nieznany bohater podhalańskiej partyzantki

Dnia 17 listopada uczniowie klasy IIIb, pod kierunkiem prof Edyty Barnaś wzięli udział w spotkaniu z Dawidem Golikiem, pracownikiem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Sesję dotycząca działalności polskiej partyzantki w czasie II wojny światowej na Spiszu, Orawie i Podhalu zorganizowano w sali Kinoteatru Pieniny w Szczawnicy. Oprócz opowieści o Armii Krajowej, dr Dawid Golik zaprezentował zebranym owoc swojej kilkuletniej pracy naukowej - książkę pt. "Partyzanci <Lamparta>". Ukazuje ona losy dowódcy IV Pułku Strzelców Podhalańskich - Juliana Zapały ps. Lampart i jego żołnierzy podczas okupacji hitlerowskiej i sowieckiej.

Ważnym elementem spotkania była projekcja filmu "Burza w okręgu krakowskim", w reżyserii Dariusza Walusiaka. Film jest opowieścią o akcji "Burza", której celem było wypędzenie nazistów z Polski i przywitanie Armii Czerwonej w roli gospodarza.

Wykład bardzo spodobał się publiczności złożonej z uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Szczawnicy, Pienińskiej Szkoły Zawodowej w Szczawnicy oraz Zespołu Szkół i Placówek i liceum w Krościenku, która swoje uznanie wyraziła poprzez gorące brawa dla pana dr. Dawida Golika.

Krzysztof Kordas