12.06.2014

Wyprawa do "teatru wyobraźni"

Dnia  9 czerwca grupa uczniów z krościeńskich gimnazjów oraz liceum  wybrała się na wycieczkę do Radia Kraków.  Naszym przewodnikiem po "teatrze wyobraźni",  jak czasem określa się tę instytucję, był red. Grzegorz Bernasik. W interesujący sposób opowiedział  nam o osobliwościach architektonicznych nowoczesnego budynku oraz  historii radia. Najpierw zwiedziliśmy studio im. Romany Bobrowskiej, jedno  z najnowocześniejszych w Polsce, w którym nagrywane są słuchowiska radiowe, recitale, spotkania z ciekawymi ludźmi czy panele dyskusyjne. Mieliśmy także okazję przyglądnięcia się z bliska pracy redaktora  w tzw. newsroomie, czyli miejscu, z którego emitowany jest  "na żywo"  serwis informacyjny.  Oglądaliśmy  przez szybę wywiad, przeprowadzany przez dziennikarkę z zaproszonymi do studia gośćmi.                                                                                                                                                                                                                                                             Dzięki tej wycieczce mogliśmy się dowiedzieć, jak wygląda praca w radiu na co dzień. Wymaga ona nie tylko dużej wiedzy, ale także wiąże się ze stresem, który wywołują nieprzewidziane, a  częste,  sytuacje np. dłuższy wywiad nagle trzeba skrócić do 15 sekund, bo tyle czasu antenowego daje  dziennikarzowi redaktor prowadzący program.  Jak powiedział nam red. Bernasik, radio jest wciąż najszybszym źródłem informacji a nowością  jest możliwość nie tylko posłuchania  audycji w Internecie, ale, od niedawna, zobaczenia tego, co dzieje się w radiowym studiu.

Kolejnym punktem naszej wycieczki do Krakowa było Collegium Maius, w którym znajdowała  się interaktywna wystawa "Wszystko jest liczbą". Po drodze na wystawę weszliśmy na  taras w Sukiennicach, z którego rozpościerał się niezwykły widok krakowskiego Rynku. Obok Sukiennic widzieliśmy kobietę, która na naszych oczach tworzyła niezwykłe obrazy przy użyciu różnokolorowych farb w… spray'u.  Jej prace były bardzo ładne a obserwujący je ludzi byli pod wrażeniem.

W  Collegium Maius zwiedziliśmy czasową wystawę, przygotowaną z okazji 650-lecia istnienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, zatytułowaną "Piękno darowane". Mogliśmy podziwiać dary złożone uniwersytetowi  przez wybitnych Polaków  (m.in. Ignacego Paderewskiego, Andrzeja Wajdę, Wisławę Szymborską czy… Roberta Korzeniowskiego).

Jednak dopiero wystawa "Wszystko jest liczbą" dała nam możliwość aktywnego zwiedzania. Mogliśmy  bawić się zgromadzonymi  eksponatami, rozwiązywać różne łamigłówki, obserwować ciekawe zjawiska.  W ten sposób poznaliśmy zastosowanie matematyki w różnych dziedzinach życia np. w muzyce, geografii czy elektronice. Na zakończenie naszego pobytu na terenie uniwersytetu odpoczywaliśmy w ogrodach profesorskich.

Po ciekawej wycieczce odwiedziliśmy KFC, aby podreperować nasze nadwątlone siły, po czym udaliśmy się w drogę powrotną  do domu.

Kinga Słowik Kl. 2G

Fotorelacja z wycieczki.